CofnijCofnij

AGNIESZKA HOLLAND w jury 81. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji! | 10.07.2024

W składzie znalazło się dziewięć międzynarodowych osobistości filmowych: James Gray, Andrew Haigh, AGNIESZKA HOLLAND, Kleber Mendonça Filho, Abderrahmane Sissako, Giuseppe Tornatore, Julia von Heinz, Zhang Ziyi. Przewodniczącą będzie francuska aktorka Isabelle Huppert.
AGNIESZKA HOLLAND – polska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Za film „Aktorzy prowincjonalni” (1978) zdobyła Międzynarodową Nagrodę Krytyków w Cannes. Otrzymała nominację do Oscara za film „Gorzkie żniwa” (1985). Następnie wyreżyserowała „Zabić księdza”(1988) i „Europa Europa” (1990), za który zdobyła Złoty Glob i drugą nominację do Oscara za najlepszy scenariusz. W 2011 roku wyreżyserowała „W ciemności”, za który otrzymała trzecią nominację do Oscara. Jej film „Pokot” zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2016 roku. Holland wyreżyserowała odcinki cieszących się uznaniem seriali „Prawo ulicy”( The Wire), „Dochodzenie”(The Killing),”Dowody zbrodni” (Cold Case) i „Treme”. W ostatnich latach zrealizowała mini-serial „Gorejący krzew” (Burning Bush) oraz piloty seriali telewizyjnych „The First. Misja na Marsa” i „1983”. Jej najnowszy film „Zielona granica” zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2023 roku.
Złoty Lew dla najlepszego filmu i inne oficjalne nagrody zostaną ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia 81.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w sobotę, 7 września na scenie Sala Grande w Palazzo del Cinema na Lido w Wenecji.